• خبرنامه

  • جدیدترین اخبار
  • پربازدید ها
  • علمی
  • تغذیه
سونامی «اشتغال خانوادگی» در بازار کار/کسری واقعی درآمدها چقدراست؟
0
0
0

سونامی «اشتغال خانوادگی» در بازار کار/کسری واقعی درآمدها چقدراست؟

یکشنبه, 26 مهر 1394 - 11:07 قبل از ظهر - 18 October 2015
:: اقتصادی
  • BebinNews.ir
  • »
  • اقتصادی
  • »
  • سونامی «اشتغال خانوادگی» در بازار کار/کسری واقعی درآمدها چقدراست؟

نويسنده : ببین نیوزبدون نظر [ 319 ] بازدید
A-
A+
شناسه خبر : 283لینک خبر : http://www.bebinnews.ir/index/post_283/
سونامی «اشتغال خانوادگی» در بازار کار/کسری واقعی درآمدها چقدراست؟

کارگران می گویند هزینه های ماهیانه خانوار بالای ۳میلیون، متوسط درآمدها ۱.۱میلیون و حداقل مزد ۷۱۲هزارتومان است و این مسئله باعث رواج برخی پدیده ها مانند چندشغله شدن افراد یا اشتغال خانوادگی شده است.

به گزارش ببین نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، مسئولان کارگری کشور می گویند با وجود کاهش سرعت افزایش شکاف بین درآمدها و هزینه های خانوار، افت قدرت خرید جامعه کارگری و شاغلان با درآمد متوسط جامعه ادامه دارد و از این بابت شاغلان با مسئله کسری درآمدها و چالش تنظیم آن با هزینه های خانوار مواجه هستند.

کارشناسان بازار کار مرتبا پیرامون این مسئله سخن می گویند که حقوق و دستمزد نیروی کار در ایران در پی سیاست های نادرست دولت ها پایین مانده و این موضوع باعث به وجود آمدن مسائل معیشتی برای جامعه حقوق بگیر ایران شده است.

سال های زیادی است که نمایندگان کارگران تلاش می کنند تا از طریق شورای عالی کار مسئله حقوق و دستمزد افراد را متناسب با وضعیت هزینه ها و رشد قیمت ها در کشور ساماندهی کنند اما از دوران های گذشته بنا به دلایلی مانند دوران جنگ، مصلحت اندیشی های دولت ها، اجرای هدفمندی یارانه ها و موضوعاتی از این دست؛ به چالش حقوقی نیروی کار کشور پرداخته نشده است.

رواج چندشغلگی و اشتغال خانوادگی

هرچند در حال حاضر بسیاری از کشورها مشکلاتی را در وضعیت حقوق و دستمزد و اشتغال نیروهای کار خود دارند اما در ایران روند اصلاح کاستی های گذشته بسیار کُند صورت گرفته و یا در برخی سال ها اصلا پیشرفت جدیدی در آن حاصل نمی شود.

با وجود اینکه مقامات دولت تدبیر و امید معتقدند در دو سال تعیین تکلیف دولت یازدهم در مسئله دستمزدها، عملکرد خوبی به دست آمده اما نتیجه چندانی در روند تقویتی معیشت و درآمد خانوارها و کارگران نداشته و چیزی به قدرت خرید جامعه شاغلان ایران افزوده نشده است.

هادی ابوی با تاکید بر وجود مسائل و دشواری های فراوان معیشتی برای کارگران، گفت: متاسفانه وجود این مسئله در بسیاری از خانواده ها باعث رواج پدیده چندشغلگی در بین افراد خانوار شده به این معنا که از یک خانواده بیش از یک نفر مجبور به اشتغال در بازار کار می شوند.

عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: در واقع خانواده ها مجبور می شوند برای تامین هزینه های خود با بیش از یک نفر کار کنند و از این رو فرزندان نیز در مواردی وارد بازار کار می شوند و حتی برخی افراد نیز دارای بیشتر از یک شغل هستند.

هزینه خانوار از ۳ میلیون تومان گذشت

ابوی خاطرنشان کرد: متاسفانه هرچند اشتغال خانوادگی می تواند درآمد بیشتری را به همراه داشته باشد اما دارای آسیب هایی نیز است و باعث می شود تا خانواده ها مفهوم واقعی خود را از دست بدهند.

این مقام مسئول کارگری کشور تاکید کرد: وقتی دستمزد ضعیف است با پدیده های مختلفی مانند کودکان کار مواجه می شویم؛ از اینرو معیشت کارگران باید تامین شود. امسال متوسط ماهیانه هزینه خانوارها بیش از ۳ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: برخی می گویند اگر اینطور است پس چگونه خانوارهای کارگری می توانند هزینه های زندگی خود را با درآمدهای پایین تامین کنند؟ که پاسخ همان چند شغله شدن افراد و یا چند شغلگی در خانواده ها است.

مرتبط با موضوع
:: تبلیغات

ارسال نظر جديد ( فقط اعضا )
ورود به حساب کاربري

:: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی کاربر لطفا مدیران را اطلاع دهید .

:: استفاده از کلمات رکيک، توهين به سايرين و استفاده از حروف انگليسی در نظرات مجاز نمي باشد !

:: در صورت استفاده از کلمات رکیک و گزارش آن توسط کاربران دسترسی شما به سایت قطع خواهد شد !


کد امنيتي بازنگري تصوير
لطفا متن تصوير رو به روي کد امنيتي را در فيلد کد امنيتي وارد نماييد .

logo-samandehi