• خبرنامه

  • جدیدترین اخبار
  • پربازدید ها
  • علمی
  • تغذیه
بيشترين كمبود سرمايه در گردش در بخش صنعت
0
0
0

بيشترين كمبود سرمايه در گردش در بخش صنعت

یکشنبه, 26 مهر 1394 - 11:45 قبل از ظهر - 18 October 2015
:: اقتصادی
نويسنده : ببین نیوزبدون نظر [ 494 ] بازدید
A-
A+
شناسه خبر : 291لینک خبر : http://www.bebinnews.ir/index/post_291/
بيشترين كمبود سرمايه در گردش در بخش صنعت

در سال هاي اخير كارگاه هايصنعتي با افزايش چشمگير در هزينه هاي جاري رو به رو بوده اند كه اين افزايش منجربه تقاضاي بيشتر پول در قالب سرمايه در گردش مي شود به طوري كه نسبت وام سرمايه درگردش به كل تسهيلات اعطايي در سال 91، 46 درصد بوده كه در سال 93 به 60.7 درصدافزايش يافته است.

اين نسبت در بخش هايمختلف نشان دهنده افزايش نسبت وام سرمايه در گردش به كل تسهيلات اعطايي بودهاست. اين نسبت در بخش كشاورزي از 57 درصد در سال 91 به 62.5 درصد در سال 93 رسيدهاست.

در بخش صنعت از 68 درصد به 80.9 درصد رشد يافته، مسكن 13 درصد نسبت سرمايه درگردش به 21.2 درصد رسيده، بخش بازرگاني از 53 به 62.1 درصد و بخش خدمات از 33 به55.3 درصد افزايش يافته است. اين ارقام حكايت از آن دارد كه بالاترين سهم تسهيلاتسرمايه در گردش در بخش صنعت و معدن اتفاق افتاده است.

در سال هاي گذشته، كشوربا پديده اي به نام معماي نقدينگي رو به رو بوده و با وجود رشدهاي بالاي نقدينگي،يكي از مشكلات اصلي فعالان اقتصادي، مشكل تامين مالي و عدم دسترسي آسان به منابعبوده است.

از يك سو رشد بالاينقدينگي اقتصاد كشور را در معرض تورم و تنزل ارزش پول ملي قرار داده و بي ثباتي هاياقتصادي را به همراه داشته و از سوي ديگر فعالان اقتصادي كه انتظار داشتند نقدينگيبه سمت نيازهاي توليد حركت كند؛ از محدوديت هاي اعتباري و عدم دسترسي به نقدينگيبه عنوان مشكل اصلي خود نام مي برند.

بر اساس گزارش رقابت پذيريمجمع جهاني اقتصاد، طي سال هاي اخير مشكل تامين مالي براي فعالان اقتصادي در صدرمشكلات قرار داشته است.

گزارش فصلي مركز پژوهش هاي مجلس در تابستان 93 نيز نامساعدترين مولفه هاي محيط كسب و كار از نظر فعالاناقتصادي را مشكل دريافت تسهيلات از بانك ها، ضعف بازار سرمايه در تامين مالي توليدو نرخ بالاي تامين سرمايه از بازار غيررسمي بوده، عنوان كرده است.

از سوي ديگر در سال هاي گذشته به علت سياست هاي تورم زاي دولت قبل از قبيل اجراي نادرست و شتابزده قانون هدفمندي يارانه ها، جهش هاي بي سابقهنرخ ارز و كاهش شديد ارزش ريال، هزينه هاي توليد و متعاقب آن، تقاضا براي پول جهتتامين سرمايه در گردش بنگاه ها افزايش چشم گيری يافت. به اين ترتيب بخش هاي مختلفاقتصادي با كمبود سرمايه در گردش به عنوان يك معضل اساسي دست به گريبان هستند.

تابناک

مرتبط با موضوع
:: تبلیغات

ارسال نظر جديد ( فقط اعضا )
ورود به حساب کاربري

:: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی کاربر لطفا مدیران را اطلاع دهید .

:: استفاده از کلمات رکيک، توهين به سايرين و استفاده از حروف انگليسی در نظرات مجاز نمي باشد !

:: در صورت استفاده از کلمات رکیک و گزارش آن توسط کاربران دسترسی شما به سایت قطع خواهد شد !


کد امنيتي بازنگري تصوير
لطفا متن تصوير رو به روي کد امنيتي را در فيلد کد امنيتي وارد نماييد .

logo-samandehi