• خبرنامه

  • جدیدترین اخبار
  • پربازدید ها
  • علمی
  • تغذیه
لباس ماتم بر تن کوچه و بازار
+1
1
0

لباس ماتم بر تن کوچه و بازار

شهر قم این روزها لباس عزا به تن کرده و با سیاهپوش ها و پرچم هایش نشانه ای شده از عشق این مردم به سالار شهیدان. 5 out of 5 based on 1 ratings.

لباس ماتم بر تن کوچه و بازار

یکشنبه, 26 مهر 1394 - 12:00 بعد از ظهر - 18 October 2015
:: اجتماعی
نويسنده : ببین نیوزبدون نظر [ 270 ] بازدید
A-
A+
شناسه خبر : 294لینک خبر : http://www.bebinnews.ir/index/post_294/
لباس ماتم بر تن کوچه و بازار

شهر قم این روزها لباس عزا به تن کرده و با سیاهپوش ها و پرچم هایش نشانه ای شده از عشق این مردم به سالار شهیدان.

خورشید ذی الحجه که غروب می کند، حال و هوای شهر عوض می شود. انگار نسیمی در کوچه و بازار می وزد که مانند باد بهاری همه چیز را دگرگون می کند. رنگ رخساره، رخت و لباس، در و دیوار... حتی خودروها هم دیگر همان خودروهایی قبل نیستند. انگار خون پاشیده اند روی شیشه هایشان. آدم ها رخت مشکی به تن کرده اند و شهر هم...

این تغییر لباس و این شور زیباست. هر کسی دوست دارد در عزای ارباب محبان اهل بیت(ع)، سهمی داشته باشد. آنجا هیئت ثارالله پلاکارد زده. اینجا خادم الرضا برای برنامه هایش اطلاع رسانی کرده. بنر بعدی مربوط به هیئت رزمندگان است. آن طرف هم برنامه های هیئت چهل اختران اعلام شده است. هر پلاکارد شعاری دارد و متنی. شعارها مختلف اند. «یا حسین»، «یا اباعبدالله»، «هیهات من الذله»، «ان الحسین مصباح الهدی...».

شهرداری هم المان هایی با مضامین عاشورایی در سطح شهر نصب کرده. سیاهپوش کردن یکپارچه میادین و معابر از جمله اقداماتی هر ساله است.

ابوالفضل سبزعلیان، سرپرست اداره کل روابط عمومی شهرداری قم می گوید با آغاز ماه محرم ریسه ها و المان های رنگی از سطح شهر جمع آوری شده و المان های جدید متناسب با حال و هوای محرم در نقاط مختلف شهر نصب شد.

فعالیت ۲ هزار هیئت مذهبی در قم

به گفته وی چاپ و نصب بیش از هزار متر بنر بر روی ۲۰ عرشه پل در سطح شهر و چاپ و نصب بیش از ۷۵۰ متر بنر بر روی سازه های پرتابل و استرابرد در نقاط اصلی شهر از جمله اقدامات شهرداری قم در راستای آماده سازی فضای شهری برای این ایام بوده است. تمام این اقدامات در کنار کارهایی که به صورت مردمی و خودش صورت می گیرد چهره حسینی شهر ما در این روزها را رقم زده است.

هر هیئتی هم سلیقه ای دارد، یکی با فونت درشت «لبیک یا حسین(ع)» را روی پرچمش حک کرده آن یکی تصویری از حرم ارباب پیشِ چشم مشتاقان قرار داده است۲۰۰۰ هیئت مذهبی در قم فعال هستند که طبق دستورالعمل سازمان زیباسازی شهرداری که از سال گذشته وضع شده، هر کدام می توانند پنج بنر در شهر داشته باشند. این یعنی قم می شود شهر بنرها. بنرهایی که هر کدام شکل و شمایل متفاوتی داشته و پیام های گوناگونی روی آن نقش بسته است.

تمام خیابان های اصلی شهر از بنرهای اطلاع رسانی برنامه های هیئت های مذهبی پر شده است. هر هیئتی هم سلیقه ای دارد. یکی با فونت درشت «لبیک یا حسین(ع)» را روی پرچمش حک کرده آن یکی تصویری از حرم ارباب پیشِ چشم مشتاقان قرار داده است. این بنرها هم هر چند بی نظم اما ساده و صمیمی با مخاطبانشان حرف می زنند و حال و هوای شهر و مردم را عوض می کنند. برج ساعت هم که از مهم ترین المان های شهرمان است لباس سیاه به تن کرده و ایستاده ناظر عزاداری های عاشقان در این ۱۰ روز است.

نصب المان سه بعدی تابلو محرم در ورودی قم

اسماعیل فتحی، مدیرعامل سازمان زیباسازی و احیاء بافت شهرداری قم می گوید شهرداری تمام تلاشش را می کند تا این افسارگسیخته گی ناشی از انتقال پیام های عاشورایی به حداقل رسیده و اصول گرافیکی در فضاسازی محرم به کار گرفته شود.

وی از فضاسازی میدان آستانه خبر داد و بیان کرد: برای ایام  محرم فضاسازی در میدان آستانه صورت می گیرد و با توجه به اینکه در گذشته در میدان آستانه نخل بود امسال نیز برای تداعی بین الحرمین ۱۰ نخل فایبرگلاس با هزینه ای بالغ بر ۹۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

فتحی با اشاره به استفاده از نظر کارشناسان در این زمینه ابراز داشت: کتل از سازه های نماد عزاداری هم در میدان آستانه جانمایی شده که برای این کار اعتبار ۲۰ میلیون تومانی هزینه شده است و طرح اول جشنواره نمادهای عاشورایی آماده شده و مقابل شهرداری مرکز قرار خواهد گرفت و این اقدام نیز با هزینه ای بالغ بر ۲۰ میلیون تومان انجام می گیرد.

اینکه تنها شهر را سیاه پوش کنیم و آن هم به این شیوه نامنظم، نمی تواند معرف خوبی برای روزهای محرم و فرهنگ عاشورا باشدوی با بیان این که خیابان های مسیر دسته عزاداری با پرچم آماده سازی می شوند، تصریح کرد: دو هزار پرچم آماده شده و در منطقه ویژه حرکت دسته های عزاداری توزیع می شود تا بر روی درب مغازه ها نصب شود.

حساسیت ها و اقدامات سازمان زیباسازی شهرداری قم موجب شده در دو سال اخیر کمتر شاهد وضعیت آشفته قبل در تبلیغات محیطی محرم باشیم و به عبارتی شهر آرام تر از گذشته است در حالی که حال و هوای محرم را دارد و پیام های عاشورایی را هم به زیبایی منتقل می کند. هر چند شاید بتوان از ظرفیت های پیام عاشورا بهتر از اینها استفاده کرد.

لزوم عمق بخشی به المان ها

امید بشارتی، کارشناس معماری و شهرسازی با اشاره به نامنظم بودن اطلاع رسانی برنامه های سوگواری در سطح شهر می گوید: این عملکرد ناهماهنگ در استفاده از المان های مذهبی نه تنها پیام را به خوبی منتقل نمی کند بلکه مانع از استفاده درست از ظرفیت این روزها در انتقال پیام عاشورا می شود.

 وی مهم ترین اشکالی که در تبلیغات محرم در سال های اخیر وجود دارد را خالی بودن از مفاهیم می داند. المان هایی که در حال حاضر استفاده می شوند چندان عمیق و تفکر برانگیز نیستند.

بشارتی با اشاره به اینکه غم و سوگ را به اشکال هنرمندانه می توان نشان داد افزود: اینکه تنها شهر را سیاه پوش کنیم و آن هم به این شیوه نامنظم، نمی تواند معرف خوبی برای روزهای محرم و فرهنگ عاشورا باشد. ما آثار هنری ارزشمندی مانند تابلوی عصر عاشورای استاد فرشچیان را داریم که می توان با استفاده از آن بسیاری مفاهیم را انتقال داد.

جواد قربانی، دیگر کارشناس معماری اما نظر دیگری دارد. او می گوید در عرصه های اینچنینی هر چه نهادهای حاکمیتی کمتر دخالت کرده و اجازه دهند تا امور به صورت مردمی پیش برود، بهتر است.

این استاد  دانشگاه معتقد است بازگشت به سنت ها بهترین راه استفاده از دستاوردهای عاشورا است و هر جریانی که بخواهد به این سنت ها سمت و سو بدهد ممکن است موجب ضربه زدن به آن شود.

از نظر وی در گذشته مردم روش های مناسبی برای سیاهپوش کردن شهر داشته اند و امروز هم باید این نیروها و افکار مردمی احترام گذاشت.

هر چه هست، حال و هوای این روزهای شهر شبیه هیچ وقت دیگر نیست. همه آدم ها این روزها بی قرارترند و این بی قراری شان را از شیشه خودروهایشان گرفته تا لباس تنشان و سر در خانه شان می شود فهمید... این پریشانی ها البته در خود آرامشی هم دارد. آرامشی که رمزش در زمزمه ها، فریادها، اشک ها و ضجه های این روزها باید یافت.

گزارش از زینب آخوندی

خبرگزاری مهر

برچسب ها :

قم

شهر

محرم

مرتبط با موضوع
:: تبلیغات

ارسال نظر جديد ( فقط اعضا )
ورود به حساب کاربري

:: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی کاربر لطفا مدیران را اطلاع دهید .

:: استفاده از کلمات رکيک، توهين به سايرين و استفاده از حروف انگليسی در نظرات مجاز نمي باشد !

:: در صورت استفاده از کلمات رکیک و گزارش آن توسط کاربران دسترسی شما به سایت قطع خواهد شد !


کد امنيتي بازنگري تصوير
لطفا متن تصوير رو به روي کد امنيتي را در فيلد کد امنيتي وارد نماييد .

logo-samandehi