• خبرنامه

  • جدیدترین اخبار
  • پربازدید ها
  • علمی
  • تغذیه
رنگ زعفران های عربستانی سرطان زاست
0
0
0

رنگ زعفران های عربستانی سرطان زاست

یکشنبه, 26 مهر 1394 - 11:57 قبل از ظهر - 18 October 2015
:: سلامت
نويسنده : ببین نیوزبدون نظر [ 225 ] بازدید
A-
A+
شناسه خبر : 295لینک خبر : http://www.bebinnews.ir/index/post_295/
رنگ زعفران های عربستانی سرطان زاست

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و داروی سازمان غذا و دارو، موادی که با عنوان رنگ زعفران بویژه از کشور عربستان به ایران می آورند را کاملا سرطان زا خواند و نسبت به استفاده از رنگ و پودرهای زعفرانی که برند مشخصی ندارند، هشدار داد.

به گزارش ببین نیوز به نقل از ایسنا، دکتر حسین رستگار درباره ,ورود رنگ زعفران به کشور با ورود حجاج از عربستان با بیان اینکه تقلبات زعفرانی یکی از تقلبات معمول است، گفت: رنگ هایی که با عنوان رنگ زعفران از خارج کشور و بویژه از عربستان توسط حجاج وارد کشور می شوند، رنگ هایی به نام تارتارازین (نوعی رنگ خوراکی غیرمجاز) هستند که اینها را به عنوان رنگ زعفران به جای زعفران یا به عنوان عصاره زعفران به همراه خود می آورند.

وی با تاکید بر سرطان زا بودن این ماده، افزود: گاهی افراد این مواد را به عنوان سوغات به کشور آورده یا آن را در غذا استفاده می کنند؛ چرا که قیمت این ماده نسبت به زعفران معمولی بسیار پایین تر است و رنگ و شکل زعفران را دارد. این درحالیست که نه تنها این ماده هیچ یک از خواص زعفران را ندارد، بلکه سرطان زایی آن بسیار جدی است. رنگ تارتارازین ماده ای کاملا سرطان زا بوده و استفاده از این ماده به هیچ وجه توصیه نمی شود.

رستگار خطاب به حجاجی که از عربستان به کشور می آیند، گفت: اگر چنین چیزی را به عنوان سوغات می آورند، باید گفت که این ماده سوغات نیست بلکه یک سم است و نباید از آن استفاده کنیم.

پودر زعفرانی که زعفران نیست!

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و دارو به فروش موادی با عنوان پودر زعفران با قیمت پایین که بعضا توسط دستفروشان در مترو بفروش می رسد، اشاره کرد و گفت: این هم نوعی تقلب است؛ چرا که تقلب در زعفران زیاد است. برای مثال کلاله ذرت را رنگ می کنند، سپس آن را پودر کرده و به عنوان پودر زعفران می فروشند. مردم باید بدانند که این مواد به هیچ وجه زعفران نیست. زعفران باید کاملا برند باشد و روی آن آرم سازمان غذا و دارو و شماره پروانه بهداشتی وجود داشته باشد تا اگر شکایتی هم از محصول شد، بتوانیم آن را پیگیری کنیم.

رستگار همچنین گفت: بوی زعفرانی که در این پودرها وجود دارد از اسانسی است که به آن اضافه می کنند. این کار هم یکی از تقلباتی ست که صورت می گیرد. اسانس از موادی است که آن را در مواد مختلف مانند چای نیز اضافه می کنند. باید گفت که گاهی این اسانس ها خوراکی نیست و برای همین یکی از تقلبات استفاده از اسانس است و این بحث باید مدنظر قرار گیرد. زعفرانی که خریداری می شود باید بسته بندی بوده و برند آن هم مورد تایید باشد.

مرتبط با موضوع
:: تبلیغات

ارسال نظر جديد ( فقط اعضا )
ورود به حساب کاربري

:: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی کاربر لطفا مدیران را اطلاع دهید .

:: استفاده از کلمات رکيک، توهين به سايرين و استفاده از حروف انگليسی در نظرات مجاز نمي باشد !

:: در صورت استفاده از کلمات رکیک و گزارش آن توسط کاربران دسترسی شما به سایت قطع خواهد شد !


کد امنيتي بازنگري تصوير
لطفا متن تصوير رو به روي کد امنيتي را در فيلد کد امنيتي وارد نماييد .

logo-samandehi