• خبرنامه

  • جدیدترین اخبار
  • پربازدید ها
  • علمی
  • تغذیه
اطلاعات مفید درباره `بیهوشی`
+1
1
0

اطلاعات مفید درباره `بیهوشی`

بیهوش کردن از جمله اقداماتی است که تقریبا از 200 سال پیش در بیمارستان ها انجام شده اما به رغم کاربرد وسیع، برخی پزشکان به طور دقیق جزئیات فرآیند آن را نمی دانند. 5 out of 5 based on 1 ratings.

اطلاعات مفید درباره `بیهوشی`

یکشنبه, 26 مهر 1394 - 12:15 بعد از ظهر - 18 October 2015
:: دانستنی ها
نويسنده : ببین نیوزبدون نظر [ 354 ] بازدید
A-
A+
شناسه خبر : 297لینک خبر : http://www.bebinnews.ir/index/post_297/
اطلاعات مفید درباره `بیهوشی`

بیهوش کردن از جمله اقداماتی است که تقریبا از 200 سال پیش در بیمارستان ها انجام شده اما به رغم کاربرد وسیع، برخی پزشکان به طور دقیق جزئیات فرآیند آن را نمی دانند.

در حالی که میلیون ها انسان تحت عمل های جراحی مختلف قرار می گیرند و پیش از شروع عمل بیهوش می شوند حقایقی در مورد بیهوشی وجود دارد که دانستن آنها می تواند مفید باشد:

1- بیهوشی موجب فراموشی می شود: بیهوشی عمومی فرد را آرام ساخته، درد را از بین می برد و همچنین ممکن است موجب فراموشی شود. مطالعه انجام شده در سال 2012 نشان می دهد استنشاق ماده بیهوشی تغییرات شبه آلزایمر را در مغز موش های بالغ به همراه دارد. این دارو برای «شکنج دندانه دار هیپوکامپ» نوعی سلول کمک کننده به کنترل حافظه و یادگیری سمی است. اگرچه متخصصان هنوز در مورد تاثیرات بلندمدت بیهوشی آگاهی ندارند اما از این موضوع مطلع هستند که دست کم چند روز طول می کشد تا فرد پس از عمل به حالت طبیعی بازگردد.

2- بیماران مسن که تحت بیهوشی قرار می گیرند 35 درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند: نتایج بررسی انجام شده در سال 2013 حاکی از آن است که افراد مسن پس از دریافت داروی بیهوشی حداکثر شش ماه زمان نیاز دارند تا به حالت نرمال بازگردند. همچنین این بیماران بیشتر احتمال دارد تغییر اندکی را در ظرفیت ذهنی شان تجربه کنند و در نتیجه 35 درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل قرار گیرند. متخصصان معتقدند این وضعیت از التهاب بافت های عصبی ناشی می شود که «اختلال شناختی پس از عمل جراحی» (POCD) یا پیش درآمد بیماری آلزایمر همچون تولید «پلاک های آمیلوئیدی »B را به دنبال دارد .

3- استفاده از داروهای بیهوشی به دفعات برای کودکان، بروز مشکلات رشد عصبی را به دنبال دارد: کودکانی که در سال های اولیه زندگی شان یک یا چندین بار در معرض داروهای بیهوشی قرار می گیرند مستعد دچار شدن به مشکلات عصبی تکاملی هستند. بررسی انجام شده در سال 2012 نشان می دهد کودکانی که پیش از سن سه سالگی به دلیل عمل جراحی در معرض داروی بیهوشی بوده اند، دو برابر بیشتر با ناتوانی های یادگیری رو به رو هستند. هرچند در رفتارها، تمرکز و توان ردیابی در آنها تغییری دیده نمی شود و دلیل آن این است که تمامی نواحی ادراکی در کودک تحت تاثیر این دارو قرار نمی گیرند.

4- داروی بیهوشی فرد را به خواب نمی برد: متخصصان بیهوشی اغلب به بیمار می گویند که با دریافت این دارو به خواب می روند اما حقیقت این است که آنها به وضعیت کُمایی قابل بازگشت فرستاده می شوند. متخصصان در مطالعه انجام شده در سال 2010 دریافتند مغزی که به طور کامل بیهوش شده شبیه به مغز ناهوشیار و با فعالیت پایین است که در بیماران به کما رفته در مقایسه با فردی که تنها به خواب رفته دیده می شود. این حالات تماما نشان دهنده مناطقی از مغز است که مکانیزم های چرخشی مشترک از قبیل قشر مغز و تالاموس دارند. این نواحی با یکدیگر همکاری می کنند تا فعالیت مغز را در بیماران بیهوش شده تعیین کنند.

5- امکان به هوش آمدن در طول عمل جراحی وجود دارد: احتمال آنکه بیمار بیهوش شده در طول عمل جراحی به هوش آید وجود دارد. این اتفاق نادر زمانی رخ می دهد که بیمار قادر است وضعیت پیرامون خود را همچون احساس درد یا فشار مربوط به عمل جراحی را به یاد آورد. هرچند پزشکان از تجهیزات کنترل کننده مغز استفاده می کنند تا سطح هوشیاری بیمار را به منظور کاهش خطر بروز این اتفاق اندازه گیری کند.

6- برخی افراد واکنش های حساسیت زای نادری به ترکیبات داروی بیهوشی نشان می دهند: ممکن است بیمار در زمان استنشاق ماده بیهوشی واکنش حساسیت زای کشنده ای را موسوم به «هیپرترمی بدخیم» نشان دهد حتی اگر در گذشته سابقه چنین واکنشی را نداشته باشد. این بیماری که ارثی است موجب افزایش سریع دمای بدن و انقباض شدید ماهیچه ها در زمان استنشاق ماده بیهوشی می شود. همچنین ممکن است بیمار علائمی همچون خونریزی، تیره شدن رنگ ادرار و درد ماهیچه را بدون دلیل مشخص تجربه کند.

7- افراد سیگاری بیش از دیگران برای بیهوش شدن نیاز به دریافت ماده بیهوشی دارند: افراد سیگاری و آنهایی که در معرض دود این ماده دخانی قرار دارند در حین عمل جراحی لازم است دوز بیشتری داروی بیهوشی دریافت کنند. پزشکان آلمانی دریافتند زنان سیگاری نسبت به زنان غیرسیگاری 38 درصد بیشتر به ماده بیهوشی نیاز دارند.

8- بر خلاف تصور قبلی، افراد مو قرمز برای بیهوش شدن به دوز بیشتر داروی بیهوشی نیاز ندارند: پیش از این تصور می شد افراد دارای موی قرمز به دلیل داشتن ژن خاصی به نام دریافت کننده «ملانو کورتین» به ماده بیهوشی بیشتری نیاز دارند. این باور وجود داشت که این ژن حساسیت بیمار به ماده بیهوشی را کاهش می دهد اما بررسی انجام شده در سال 2012 نشان داد در دوز موثر ماده بیهوشی و عوارض احتمالی ناشی از آن بین افراد مو قرمز و افرادی که موی تیره دارند، تفاوتی وجود ندارد.


 سایت تخصصی مدیکال دیلی

برچسب ها :

بیهوشی

مرتبط با موضوع
:: تبلیغات

ارسال نظر جديد ( فقط اعضا )
ورود به حساب کاربري

:: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی کاربر لطفا مدیران را اطلاع دهید .

:: استفاده از کلمات رکيک، توهين به سايرين و استفاده از حروف انگليسی در نظرات مجاز نمي باشد !

:: در صورت استفاده از کلمات رکیک و گزارش آن توسط کاربران دسترسی شما به سایت قطع خواهد شد !


کد امنيتي بازنگري تصوير
لطفا متن تصوير رو به روي کد امنيتي را در فيلد کد امنيتي وارد نماييد .

logo-samandehi