• خبرنامه

  • جدیدترین اخبار
  • پربازدید ها
  • علمی
  • تغذیه
پاکت گرم کننده مواد غذایی ساخته شد
0
0
0

پاکت گرم کننده مواد غذایی ساخته شد

سه شنبه, 28 مهر 1394 - 10:55 قبل از ظهر - 20 October 2015
:: علمی
نويسنده : ببین نیوزبدون نظر [ 226 ] بازدید
A-
A+
شناسه خبر : 306لینک خبر : http://www.bebinnews.ir/index/post_306/
پاکت گرم کننده مواد غذایی ساخته شد

محققان ایرانی موفق به ساخت پاکت های گرم کننده مواد غذایی شدند که می تواند در شرایط بحرانی همچون سیل، جنگ و زلزله استفاده شود.

ببین نیوز، بهبود بشیری میاندوآب، مجری طرح «پاکت های گرم کننده مواد غذایی» و مدیر عامل شرکت دانش بنیان «زرینه دشت آذربایجان» مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با مهر گفت: یکی از عمده مسائل موجود در مطالعات مدیریت بحران، اصل تامین شرایط اولیه زندگی پس از وقوع حوادث و بلایای طبیعی توسط پرسنل گروه های امداد و نجات است.

وی با بیان اینکه حل این مسئله مستلزم بهبود شرایط روشهای کنونی و کاهش هزینه جانی و مالی در اجرای عملیات امداد و نجات است، افزود: در گذشته در شرایط بحرانی، برای حل مشکل تامین غذای گرم و رعایت مباحث بهداشتی از روش سیستم اجاق گازهای مرکزی استفاده می شد که این تجهیزات در روزهای اولیه امدادرسانی در مناطق سانحه دیده عملا امکان پذیر نبوده و باعث بروز مشکلات عدیده سلامت فردی و غذایی سانحه دیدگان می شد.

وی ادامه داد: از این رو با پیدایش فناوری نوظهور « پاکت گرم کننده مواد غذایی » ضمن کاهش هزینه های جانی و مالی در مناطق سانحه دیده، حواشی ناشی از مشکلات پرسنل امداد و نجات در حین عملکرد از قبیل مسئله تامین به موقع سیستم اجاق گازهای مرکزی و خطر آفرین و زمان بر بودن اجرای چالش ها از بین می رود.

بشیری اظهار داشت: در فناوری «پاکت گرم کننده مواد غذایی KARACA » با استفاده از یک کیت گرم کننده مواد غذایی «PAD » (پد، پوششی سلولزی که با آب واکنش نمی دهد) و یک پاکت ایستاده زیپ دار، این توانایی را به کاربران می دهد که به راحتی و بدون استفاده از اجاق گاز مسافرتی، غذای بسته بندی همراه خود را گرم و آماده طبخ کنند.

وی عنوان کرد: به طور کلی مخاطبان عمده این فناوری سازمان هلال احمر، صلیب سرخ جهانی در هنگام بروز بلایای طبیعی و همچنین نیروهای مسلح در هنگام نبرد و پاسداری از مرزها کشور و کوهنوردان، طبیعت گردان و .. هستند.

بشیری در خصوص طریقه استفاده از این پاکت ها گفت: ابتدا کیت گرم کننده مواد غذایی در داخل پاکت ایستاده زیپ دار قرار می گیرد و سپس مواد غذایی آماده ( کنسرو ) درون پاکت ایستاده زیپ دار، در کنار پد یا پوششی سلولزی که با آب واکنش نمی دهد( PAD ) قرار می دهیم و به مقدار مشخص آب داخل پاکت می ریزیم. با اضافه کردن آب، در مدت ۱۵ الی ۳۰ ثانیه مجموعه پاکت گرم کننده مواد غذایی عمل کرده و در مدت زمان ۳۰ دقیقه ای این آب به دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد می رسد.

وی با بیان اینکه هر پاکت گرم کننده می تواند با مقدار ۱۵۰-۲۰۰ سی سی آب و غذاهای کنسروی را گرم کند، اظهار داشت: در هر یک از این پاکت ها نسبت به ابعاد آن، تا ۳ کنسرو مواد غذایی قرار می گیرد و با توجه به اینکه  هر کنسرو برای گرم شدن نیاز به ۱۵ دقیقه زمان دارد، از این رو در ۴۵ دقیقه می توان ۶ کنسرو غذا را  تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد گرم کرد.

بشیری با بیان اینکه نمونه های مشابه از این فناوری در خارج از کشور وجود دارد، عنوان کرد: در حال حاضر این فناوری با روشی متفاوت از نمونه خارجی و متناسب با نیاز کشور و با تکیه بر دانش فنی بومی بصورت نیمه صنعتی ساخته می شود.

این طرح دانش بنیان به تازگی تاییدیه علمی و استانداردهای صنعتی لازم را از مبادی ذیصلاح اخد کرده است.

مرتبط با موضوع
:: تبلیغات

ارسال نظر جديد ( فقط اعضا )
ورود به حساب کاربري

:: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی کاربر لطفا مدیران را اطلاع دهید .

:: استفاده از کلمات رکيک، توهين به سايرين و استفاده از حروف انگليسی در نظرات مجاز نمي باشد !

:: در صورت استفاده از کلمات رکیک و گزارش آن توسط کاربران دسترسی شما به سایت قطع خواهد شد !


کد امنيتي بازنگري تصوير
لطفا متن تصوير رو به روي کد امنيتي را در فيلد کد امنيتي وارد نماييد .

logo-samandehi