• خبرنامه

  • جدیدترین اخبار
  • پربازدید ها
  • علمی
  • تغذیه
فعالیت زمین شناسی پلوتو پس از ۴.۵ میلیارد سال!
0
0
0

فعالیت زمین شناسی پلوتو پس از ۴.۵ میلیارد سال!

سه شنبه, 28 مهر 1394 - 11:02 قبل از ظهر - 20 October 2015
:: علمی
  • BebinNews.ir
  • »
  • علمی
  • »
  • فعالیت زمین شناسی پلوتو پس از ۴.۵ میلیارد سال!

نويسنده : ببین نیوزبدون نظر [ 224 ] بازدید
A-
A+
شناسه خبر : 316لینک خبر : http://www.bebinnews.ir/index/post_316/
فعالیت زمین شناسی پلوتو پس از ۴.۵ میلیارد سال!

کاوشگر «افق جدید» به مطالعه پلوتو پرداخته و از احتمال فعالیت مجدد زمین شناسی این سیاره پس از ۴.۵ میلیارد سال خبر داده است.

ببین نیوز، کاوشگر «New Horizons» ناسا در متن مهمترین مأموریت چند سال اخیر صنعت فضایی جهان قرار دارد. این فضاپیمای روباتیک پس از سفری که نزدیک به یک دهه به طول انجامیده به پلوتو رسیده است، سیاره کوتوله ای که تا سال ۲۰۰۶ یکی از ۹ سیاره منظومه شمسی بود اما با تعریف جدیدی که از سیارات از سوی اتحادیه بین المللی اخترشناسی ارایه شد از این مجموعه خارج و به عنوان سیاره کوتوله و همچنین نخستین گروه از مجموعه «اجرام فضایی فرانپتونی» در طبقه بندی جدیدی قرار گرفت.

کاوشگر «New Horizons» با انجام این ماموریت توانست به بسیاری از سئوالات کارشناسان ناسا مانند اندازه سیاره پلوتو پاسخ دهد. این کاوشگر پس از طی مسافتی در حدود ۴.۸۸ میلیارد کیلومتر ابعاد جدیدی از این سیاره را پیش روی کارشناسان ناسا قرار داد. فرضیه های بسیاری درباره این سیاره وجود دارد که مهمترین آن عصر یخبندانی است که میلیاردها سال پیش رخ داده است.

کاوشگر «New Horizons» تاکنون نزدیک به دو درصد از اطلاعات ارزشمندی که درباره پلوتو به دست آورده را بارگذاری کرده است. دانشمندان ناسا می گویند انتقال تمامی این اطلاعات به زمین در حدود ۱.۵ سال آینده امکانپذیر خواهد بود. دوری پلوتو از زمین علت اصلی طول کشیدن این فرآیند عنوان شده است.

اطلاعات جدیدی از این سیاره کشف شده که بیش از عکس ها و تصاویر دریافتی اهمیت پیدا کرده است. اکتشافات جدید کاوشگر «New Horizons» که با سرعتی بسیار محدود به زمین ارسال شده اند، نشان می دهد که احتمالا فعالیت مجدد زمین شناسی در این سیاره در حال انجام است. این اطلاعات در حالی است که بسیاری از کارشناسان ناسا سیاره پلوتو و قمرهای اطرافش را «مرده» خطاب می کردند.

 Alan Stern سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید : « تصاویر جدید کاوشگر «New Horizons» از این سیاره نشان می دهد، بخش شبیه به قلب معروف این سیاره دچار تغییر حالت شده و در حال حاضر دیگر صخره ای در آن دیده نمی شود. عدم وجود صخره ها در این سیاره گواهی از فعالیت های زمین شناسی جدیدی در این سیاره است.»

دیگر اطلاعات جدید از این سیاره نشان می دهد که قمرهای Nix و  Hydra نیز به نسبت قمر  Charon دو برابر درخشنده تر هستند اما هنوز چرایی این موضوع مشخص نشده است. اطلاعات تکمیلی کاوشگر «New Horizons»
در حال ارسال هستند و باید منتظر اطلاعات جدیدتری درباره این سیاره بود.

مهر

مرتبط با موضوع
:: تبلیغات

ارسال نظر جديد ( فقط اعضا )
ورود به حساب کاربري

:: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی کاربر لطفا مدیران را اطلاع دهید .

:: استفاده از کلمات رکيک، توهين به سايرين و استفاده از حروف انگليسی در نظرات مجاز نمي باشد !

:: در صورت استفاده از کلمات رکیک و گزارش آن توسط کاربران دسترسی شما به سایت قطع خواهد شد !


کد امنيتي بازنگري تصوير
لطفا متن تصوير رو به روي کد امنيتي را در فيلد کد امنيتي وارد نماييد .

logo-samandehi