• خبرنامه

  • جدیدترین اخبار
  • پربازدید ها
  • علمی
  • تغذیه
یک عطاری در دل دانه های خرما/ اکسیر «قهوه خرما» در تقابل با دیابت
0
0
0

یک عطاری در دل دانه های خرما/ اکسیر «قهوه خرما» در تقابل با دیابت

یکشنبه, 24 آبان 1394 - 10:42 قبل از ظهر - 15 November 2015
:: سلامت
:: تغذیه
نويسنده : ببین نیوزبدون نظر [ 341 ] بازدید
A-
A+
شناسه خبر : 337لینک خبر : http://www.bebinnews.ir/index/post_337/

ببین نیوز، در شرق استان کرمان منطقه ای است که گنجینه ای گران بها در خود نهفته دارد، نخل های سر به فلک کشیده و استوار این دیار سخاوتمندانه یاقوت های خود را به آدمی عرضه می کنند.

در دل هر دانه خرما اکسیری شفابخش وجود دارد و به این امر با مراجعه به گفته های بزرگان دین و البته مراجع علمی نیز می توان پی برد و شاید همین سخنان تلنگری بود بر جان محمد امیرزاده سلجوقی که با ابتکار خود از دل این دانه کوچک، غذا دارویی تحت عنوان قهوه خرما استحصال کند.

از اهالی هنر است اما از کودکی با دنیای گیاهان و خواص درمانی آن ها آشنایی داشته و دلیل این امر را مادربزرگی حکیم می داند که در زمان خود با گیاهان دارویی مرهمی بر دردهای بیماران می گذاشت.

رموز درمانی شگفت انگیز خرما

سلجوقی با عشق از معجزات نهفته در دل دانه های خرما سخن می گوید و آن ها را گنجینه ای می داند که کمتر موردتوجه قرارگرفته اند و معتقد است با فرآوری خرما و تولید محصولات متنوع می توان در راستای اشتغال زایی و رونق اقتصادی شرق استان که گاهی دچار محرومیت است گامی اساسی برداشت.

وی از تولید هفت نوع محصول شامل قهوه خرما، سرکه خرما، قاووت خرما، ترشی خرما، شهد خرما و عرق تارونه در کارگاهش خبر می دهد و با اشاره به خواص درمانی آن ها می گوید: گویی در دل این دانه کوچک دریایی از ناشناخته ها نهفته است و در حال حاضر در تلاش برای دستیابی به ۳۰ محصول دیگر هستیم.

این مبتکر تولیدکننده قهوه خرما به خواص درمانی این گیاه دارو اشاره می کند و می گوید که افراد بسیاری از قهوه خرما استفاده کرده و اثرات مثبت آن را به ویژه بر روی دیابت مشاهده کرده اند.

وی از پیگیری ها برای تشکیل کمپینی در این خصوص خبر می دهد و می افزاید: قصد داریم با گرد هم آوری افرادی که از این غذا دارو استفاده کرده اند اثرات مثبت آن را به جامعه معرفی کنیم.


سونامی دیابت در راه است

سلجوقی هدف خود از تولید قهوه خرما را کمک به بیماران دیابتی و بهبود سلامت جامعه عنوان می کند و ادامه می دهد: آماری که از بیماران دیابتی اعلام می شود نگران کننده بوده و امروزه این بیماری در شهرها و روستاها جولان می دهد و اگر چاره ای اندیشیده نشود به زودی شاهد بروز سونامی دیابت در کشور خواهیم بود.

وی می گوید: به صورت تجربی ثابت شده است که استفاده از غذا داروی قهوه خرما راهی مؤثر، بی ضرر و ارزان قیمت برای درمان ۱۴ بیماری از جمله دیابت، بیماری های کلیوی، پروستات، ام اس و تسکین دندان درد است.

سلجوقی با استناد به سخنان مصرف کنندگان قهوه خرما، می افزاید: به صورت تجربی ثابت شده است که با مصرف قهوه خرما قند خون فرد مبتلا به دیابت ۱۰ واحد کاهش پیدا می کند.

از او در خصوص تأیید این محصول از سوی مراکز علمی سؤال می کنم که در پاسخ می گوید: با پزشکان متعددی در این زمینه در ارتباط هستیم و یک گروه دانشجویان پزشکی در تهران نیز در حال انجام کارهای مطالعاتی در این خصوص است.

مهر تأیید پزشکان طب سنتی بر خواص قهوه خرما

وی می گوید: پزشکان طب سنتی قهوه خرما را تأیید کرده و برای درمان بیماران خود تجویز می کنند.

«در حال تولید قهوه خرما با طعم های مختلف هستیم و برای این منظور باید گیاهانی را به این ترکیب اضافه کرد که از لحاظ خواص درمانی تضاد ایجاد نکرده و هم خوانی داشته باشند»، این را سلجوقی می گوید و می افزاید: در این خصوص در مرحله تست و آزمایش هستیم و در صورت حصول نتایج مثبت وارد مرحله تولید خواهیم شد.

سلجوقی بابیان اینکه برای توسعه این صنعت نیازی به واردات ماشین آلات یا مواد اولیه از خارج از کشور نیست و تمامی لوازم موردنیاز در کشور موجود است، ادامه می دهد: با راه اندازی این کارگاه که به زودی به شرکت تعاونی تحت عنوان «دندل کو» تبدیل خواهد شد برای ۱۰ نفر به طور مستقیم و ۲۰۰ نفر به طور غیرمستقیم اشتغال زایی شده است.

سلجوقی به رواج استفاده از تنقلات مضری چون پفک، چیپس، نوشابه و...اشاره می کند و ادامه می دهد: هدف ما از این اقدام تولید محصولاتی سالم و مفید است که بتواند جایگزین تنقلاتی شود که نه تنها فایده ای برای فرد ندارد بلکه به مرور زمان می تواند سلامتی آن ها را به مخاطره بیاندازد.

سلجوقی می گوید: تمامی محصولات این کارگاه ارگانیک بوده و از نگهدارنده های طبیعی در آن ها استفاده می شود.

وی از دریافت کد ارگانیک از مرکز تأیید صلاحیت ایران برای این محصولات خبر می دهد و می افزاید: محصولات تولیدشده از خرمای ارگانیک و باکیفیت تهیه می شود و خرماهایی که دچار ضایعه باشند در مرحله ابتدایی کار از چرخه تولید خارج می شوند.

غل و زنجیر بروکراسی اداری بر دست و پای تولیدکنندگان

سلجوقی با انتقاد از بروکراسی اداری و وجود برخی قوانین مزاحم می گوید: برای اخذ کد بهداشتی این محصولات اقدام کرده ایم و منتظر طی مراحل اداری آن هستیم و مذاکراتی با مرکز بهداشت کرمان و معاونت غذا و درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه کارهای اداری گاه به قدری طولانی و خسته کننده است که روند کارهای تحقیقاتی و تولیدی کارگاه را تحت تأثیر قرار می دهد می افزاید: کارهای ثبت غذا داروی قهوه خرما در مرکز ثبت ابداعات و اختراعات انجام شده و در حال طی مراحل نهایی آن هستیم.

سلجوقی ادامه می دهد: اکثر حمایت های مسئولان به صورت معرفی به مؤسسات مالی برای دریافت تسهیلات است که با توجه به طولانی بودن روند و احتمال عقب افتادن روند کاری ترجیح دادیم که از این تسهیلات استفاده نکنیم.

وی از توزیع این محصولات در ۲۵ استان به صورت پایلوت خبر می دهد و می گوید: محصولات فرآوری خرما را می توان به عنوان چاشنی غذا، مکمل غذایی و غذا دارو مصرف کرد.

وی معتقد است که داروهای شیمیایی موقتی و مسکن وار عمل می کنند و این در حالی است که داروهای گیاهی اثرات اورژانسی ندارند اما در درازمدت اثرات مفیدی از خود در بدن انسان بر جای می گذارند.

برگزاری نمایشگاه دیابت در کرمان

سلجوقی به عرضه این محصولات در چندین نمایشگاه در سطح کشور اشاره می کند و می گوید: در روز دیابت نیز نمایشگاهی در دانشکده فنی و علمی مرکز فیاض بخش با موضوع دیابت به مدت سه روز برگزار می شود.

وی به بیان مراحل تهیه محصولات مختلف از خرما می پردازد و می گوید: ترشی خرما قبل از رسیدن محصول که در اصطلاح محلی به آن «کنگ» گفته می شود تهیه می شود، همچنین بعد از رسیدن میوه خرما آن ها را در ظروف خاص و زیر نور آفتاب در زمان خرماپزان قرار می دهند که در اثر درجه حرارت بالا و فشار خرما شهدی طبیعی و ناب استحصال می شود که ازنظر خواص با عسل طبیعی برابری می کند.

سلجوقی ادامه می دهد: درنهایت هسته خرما برای تولید قهوه خرما و گوشت آن نیز برای تولید سرکه، شکلات و خشک کردن به کار گرفته می شود.

کپی برداری های ناآگاه و محصولات بی کیفیت

سلجوقی گلایه مند از افرادی که دست به کپی برداری از این محصولات می زنند، می گوید: قصد نداریم این محصولات تنها در انحصار ما باشد اما خواهان رقابت صحیحی هستیم که منجر به تولید محصولات باکیفیت شود، اما متأسفانه شاهدیم برخی با کپی برداری های ناآگاهانه دست به تولید محصولات بی کیفیت می زنند.

این مبتکر ادامه می دهد: اطلاع داریم که برخی در ابوظبی، طبس، اصفهان، بوشهر و تبریز به دنبال تولید قهوه خرما هستند و با برخی از آن ها نیز در ارتباط بوده و تجربیات خود را در اختیارشان قرار داده ایم.

لزوم ایجاد صنایع تبدیلی در کرمان

وی بابیان اینکه معتقدیم که همه اجزای خرما خواص درمانی ویژه دارد و تولید این محصولات از ایجاد ضایعات جلوگیری می کند، می افزاید: در اطراف بم بیش ۱۰۰ سردخانه وجود دارد که تعدادی از آن ها را می توان به کارگاه های صنایع تبدیلی خرما تبدیل کرد.

سلجوقی ادامه می دهد: در حالی امکانات و سرمایه در سردخانه های بم صرف می شود که کشاورزان مجبورند بعد از گذشت مدتی خرمای تولیدشده را باقیمتی اندک در کنار خیابان به فروش برسانند و یا به عنوان خوراک دام مصرف کنند، درصورتی که تولید محصولات فرآوری شده می تواند راه گریزی از این مشکل باشد و با این کار دیگر چهره محرومیت از مناطق خرماخیز رفع خواهد شد.

سن ابتلا به دیابت در ایران ۴۵ سال است

مدیر انجمن حمایت از بیماران دیابتی کرمان: حمایت این انجمن از شش هزار بیمار دیابتی خبر داده و می گوید: متأسفانه شاهد روند رو به رشد بیماری دیابت در جامعه هستیم.

علی اصغر عباسی سن ابتلا به دیابت در ایران را ۴۵ سال عنوان می کند و می افزاید: باید برای پیشگیری از بروز این بیماری اقدامی اساسی انجام داد و با آگاه سازی جامعه و آموزش از روند رو به رشد آن جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: دیابت تنها یک بیماری نیست چراکه با پیشرفت آن می تواند دیگر ارگان های بدن را نیز درگیر کرده و منجر به بیماری های قلبی و عروقی، نارسایی کلیوی، نابینایی شود.

عباسی یادآور می شود: استرس، تغذیه، فعالیت های جسمی در بروز بیماری دیابت تأثیرگذار هستند.

وی با اشاره به ارائه خدمات رایگان توسط این انجمن، خواستار حمایت بیشتر مسئولین از نهادهای غیردولتی شد.

ایجاد صنایع فرآوری خرما می تواند گامی موثر در راستای رونق بخش کشاورزی و همچنین اقتصاد منطقه باشد و این امر توجه بیشتر مسئولان امر و حمایت از تولیدکنندگان را می طلبد.

توضیح «مهر»:

انتشار این گزارش با رویکرد حمایت و توسعه کارآفرینی در استان صورت پذیرفته است. بدیهی است تأیید دستاوردهای پزشکی اشاره شده، نیازمند تأیید مراجع ذیصلاح و مرتبط بوده و انتشار این گزارش به معنی تأیید آن نیست.

گزارش: اسما محمودی

مهر

مرتبط با موضوع
:: تبلیغات

ارسال نظر جديد ( فقط اعضا )
ورود به حساب کاربري

:: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی کاربر لطفا مدیران را اطلاع دهید .

:: استفاده از کلمات رکيک، توهين به سايرين و استفاده از حروف انگليسی در نظرات مجاز نمي باشد !

:: در صورت استفاده از کلمات رکیک و گزارش آن توسط کاربران دسترسی شما به سایت قطع خواهد شد !


کد امنيتي بازنگري تصوير
لطفا متن تصوير رو به روي کد امنيتي را در فيلد کد امنيتي وارد نماييد .

logo-samandehi