• خبرنامه

  • جدیدترین اخبار
  • پربازدید ها
  • علمی
  • تغذیه
انتقال هدفمند رادیوداروهای ضدسرطان با مواد نانویی
+1
1
0

انتقال هدفمند رادیوداروهای ضدسرطان با مواد نانویی

محققان از پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای امکان انتقال رادیوداروها را با استفاده از مواد نانوساختار مورد بررسی قرار داده اند. این طرح آزمایشی روی موش صحرایی وحشی موفقیت آمیز بوده است. 5 out of 5 based on 1 ratings.

انتقال هدفمند رادیوداروهای ضدسرطان با مواد نانویی

یکشنبه, 10 مرداد 1395 - 10:04 بعد از ظهر - 31 July 2016
:: علمی
  • BebinNews.ir
  • »
  • علمی
  • »
  • انتقال هدفمند رادیوداروهای ضدسرطان با مواد نانویی

نويسنده : ببین نیوزبدون نظر [ 267 ] بازدید
A-
A+
شناسه خبر : 485لینک خبر : http://www.bebinnews.ir/index/post_485/
انتقال هدفمند رادیوداروهای ضدسرطان با مواد نانویی

محققان از پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای امکان انتقال رادیوداروها را با استفاده از مواد نانوساختار مورد بررسی قرار داده اند. این طرح آزمایشی روی موش صحرایی وحشی موفقیت آمیز بوده است.

در یک تعریف ساده، هر دارویی که در ساختار آن یک رادیوایزوتوپ موجود باشد رادیودارو گفته می شود. رادیوایزوتوپ ها درواقع عناصر ناپایداری هستند که با توجه به ساختار اتمی شان از خود پرتو منتشر می کنند. رادیوداروها هم در فرایند تشخیص و پیشگیری از بیماری ها و هم در فرایند درمان بیماری هاکاربرد گسترده ای دارند.

به ویژه امروزه از رادیوداروها در تشخیص و درمان انواع سرطان استفاده بسیار گسترده ای می شوند به طوری که نیمی از مبتلایان به سرطان در فرایند درمان خود از رادیوداروها استفاده می کنند. امروزه با تلفیق دانش هسته ای، پزشکی هسته ای و فناوری نانو، پیشرفت های سریعی در تولید رادیوداروها به وقوع پیوسته است.

دکتر سید یوسف فضائلی حسینی نژاد، مجری طرح گفت: هدف از انجام این طرح، بررسی انتقال رادیوداروها به تومورهای سرطانی با استفاده از مواد نانوساختار جهت تشخیص و درمان سرطان بوده است.استفاده از نتایج این طرح به درمان هدفمند سرطان با کمترین عوارض جانبی و کارایی بالا کمک خواهد کرد.

وی افزود: در طرح حاضر از سلیکای متخلخل برای تثبیت نانودارو و انتقال آن به محل تومورهای سرطانی استفاده شده است؛ سیلیکایی متخلخل به دلیل دارا بودن حفرات نانویی و سطح ویژه بالا، به عملکرد تثبیت دارو کمک شایانی کرده و در نتیجه فرایند دارورسانی هدفمند با بازدهی بالاتری انجام خواهد گرفت. 

فضائلی حسینی نژاد در خصوص مراحل انجام این طرح تصریح کرد: به سبب خواص تشخیصی و درمانی رادیوایزوتوپ مس-۶۴، کمپلکس سنتزی پورفیرنی با رادیوداروی مس-۶۴ سنتز شد. در مرحله بعد اطلاعات بیولوژیکی آن از قبیل ضریب تقسیم، کنترل کیفی و مطالعات پراکنش بافتی در انواع موش های صحرایی وحشی بررسی شده و نمودارهای زمان/زوال برای ترکیب نشان دار در ارگان های زنده در مقایسه با کاتیون مس مطالعه شد.

وی ادامه داد: سپس برای رسانش هدفمند این داروی ضدسرطانی بر روی سیلیکای نانومتخلخل MCM-۴۱ عامل دار شده با گروه های آمینی تثبیت شده و اطلاعات بیولوژیکی آن ارزیابی شد.

به گفته وی، مشاهده تجمع کمپلکس تثبیت شده روی سیلیکای نانومتخلخل MCM-۴۱ در تومور، دفع سریع، نیمه عمر کوتاه مس-۶۴ و دوزهای تابش تحمیلی کمتر برای بیماران، این رادیوداروی تثبیت شده را به عنوان یک کاندیدای مناسب برای کاربرد تصویربرداری و مطالعات آینده ی PET معرفی می کند.

این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر سید یوسف فضائلی حسینی نژاد، دکتر شهزاد فیضی و دکتر امیررضا جلیلیان – اعضای هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای است. نتایج این کار در مجله Applied Radiation and Isotopes (جلد ۱۱۲، سال ۲۰۱۶، صفحات ۱۳ تا ۱۹) به چاپ رسیده است.

منبع: ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

برچسب ها :

ضدسرطان

نانو

مرتبط با موضوع
:: تبلیغات

ارسال نظر جديد ( فقط اعضا )
ورود به حساب کاربري

:: در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی کاربر لطفا مدیران را اطلاع دهید .

:: استفاده از کلمات رکيک، توهين به سايرين و استفاده از حروف انگليسی در نظرات مجاز نمي باشد !

:: در صورت استفاده از کلمات رکیک و گزارش آن توسط کاربران دسترسی شما به سایت قطع خواهد شد !


کد امنيتي بازنگري تصوير
لطفا متن تصوير رو به روي کد امنيتي را در فيلد کد امنيتي وارد نماييد .

logo-samandehi